ORTAKLIK İÇİN

Home »  ORTAKLIK İÇİN

Üçüncü Bahar Sitesi orta yaş ve olgunluk çağımızı birlikte yaşayacağımız ve geliştireceğimiz düşümüz, hayalimiz, köyümüzdür.
Üçüncü Bahar Sitesi Kooperatifi

ÖNEMLİ

Üçüncü Bahar Sitesi Kooperatifi ortaklarının ve olmayı düşünen dostlarımızın bilmesi ve göz önüne alması gereken temel farklılıklarımız:

 • Kuruluşumuz, kooperatifler tarihinde ve literatüründe, yapı ve işletme kooperatifi olarak, türünün ilk örneği olma özelliği ile, yeni bir türe, öncülük yapmaktadır.
 • Ortaklarına, tapu yerine, sadece tahsis edilen konutların ve sosyal tesislerin kullanım hakkını verecektir. Vefat, devir isteği ya da başka nedenlerle ortaklığının son ermesi durumunda, Y. Kurulu, uygun gördüğü aday ve/ve ya taliplilere, ilgili hisseyi rayiç bedelden satarak ayrılan, vefat eden ortağa ve ya varislerine, elde edilen geliri verecektir.
 • Yerleşim yeri ve sosyal tesislerin tamamlanma süresi olarak arsa alımından itibaren 8-10 yıl öngörülmektedir. Site, tümüyle bitirildiğinde sağlık, güvenlik, ulaşım, sosyal tesis ve hizmetlerin istenilen ve gereken ölçülerde sürdürülebilmesi için, konut+kişi başına, ayda ~350 $ düzenli aidat toplanması gerekecektir. Bu tutar konut ve/ve ya sosyal tesisler kullanılmasa da alınacaktır.
 • Web sitemizde yayınlanmış Ana sözleşmemizde, türünün ilk örneği olması nedeniyle, gerektiğinde şartlara uygun yenilikler yapmak zorunda kalabileceğimizi, öngörmek kehanet olmayacaktır.
 • Amaç, üyelik, veraset ve kullanım haklarını düzenleyen maddelerin, (Madde: 6-10-11-17-66) dikkatle okunulmasını ortaklar ve ortak olmayı düşünenlere önemle hatırlatırız!

Yönetim Kurulu

 

BAŞVURU FORMU

S.S. ÜÇÜNCÜ BAHAR SİTESİ 

HUZUREVİ YAPI ve İŞLETME KOOPERATİFİ

Y.K. BAŞKANLIĞINA ORTAKLIK BAŞVURU DİLEKÇESİ

“ Turabiye Mahallesi, Hıyarlık Mevkii Küme Evler No: 4Seferihisar-İzmir “

Formu PDF formatından indirmek için tıklayınız.

Ortaklık Başvurusu için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

* zorunlu alanı gösterir

EKLER

 • Banka dekontu
 • İkametgah İlmuhaberi
 • Nüfus Sureti
 • Üç adet fotoğraf

Not: Ekte belirtilenler kooperatife taahhütlü posta ile yollanmalıdır.


 

Genel İlkelerimiz

Değerli ortaklarımız, sevgili arkadaşlar,

24 Şubat ve 1 Mart 2010 tarihli Yönetim Kurulu toplantılarımızda tarihçemizi ve genel ilkelerimizi bir kez daha değerlendirdik ve aşağıdaki hususları sizlerle paylaşmayı kararlaştırıldık:

(1)    Topluluğumuzun tarihçesi, yedi – sekiz yılı buldu. Bu tarihçeyi üç döneme ayırıyoruz:

 1. İleri yaşta bir arada olma ihtiyacımızı farketmemiz,
 2. Üçüncü Bahar kavramının oluşması,
 3. Son beş – altı yılda bir kooperatif çatısı altında kurumlaşmamız.

(2)    Üçüncü Bahar Kooperatifi çatısı altında biraraya gelen kişiler olarak amacımız “bina yapmak ve içine girip oturmak” değil, “ileri yaş dönemimiz için yeni bir hayat  kurmak”tır. Bu yüzden, metrekare tartışmalarına bu yaşam biçimi içinde tuttuğu yerden daha fazla ağırlık vermeyeceğiz. Nasıl ki yol, kanalizasyon, su şebekesi… bir yerleşim yerinin altyapısı olarak tanımlanıyorsa, binaları ve fiziki varlıklarını da özlediğimiz yaşam biçiminin kendisi değil, sadece altyapısı olarak düşünüyoruz. Öncelikle istediğimiz yaşam biçimini tanımlıyoruz, fiziki çevre ona tabi oluyor.

(3)    Hiçbir ortağımızın maddi nedenlerle ortaklıktan ayrılmasını istemediğimiz için ödenti miktarlarını cari fiyatlarla arttıracak değişikliklerden kaçınacağız.

(4)    Değerli ortağımız Tayyar Öncü’nün “aileyi değil, bireyi temel birim olarak alalım” şeklinde anladığımız önerisini değerlendirdik.

 1. Projemizin muhtelif yönleri için zaman zaman aileyi, zaman zaman da kişiyi temel almamız gerekecek. Örneğin, köyümüzde işletme kurduğumuzda birçok hizmet için bireyi temel birim olarak alan bir altyapı ve işletme oluşturmamız gerekiyor.
 2. Yerleşim birimleri açısından ise, düşündük ki,
 3. “Tek kişilik yaşama birimi” yaklaşımı yalnızlık düşüncesini güçlendirecektir,
 4. Buna karşılık özel yaşam birimlerin iki kişilik olması ile şu ya da bu şekilde tek kalmış arkadaşlarımızı, bir eş ya da partner bulmaları için teşvik etmiş olacağız.

iii.          Bu yüzden evleri planlarken “iki kişilik konutun” temel birim olarak alınmasının daha uygun olacağı kanısına vardık.

(5)    Üçüncü Bahar topluluğu olarak yıllardır yaptığımız tartışmalarda netleşen hususlar aşağıdadır:

 1. Yerleşim yerlerimiz iki kişinin temel gereksinimlerini karşılamak üzere temizlik, hijyen, mahremiyet ve kolay kullanım açısından en uygun biçimde, gereksiz koridor, mekan ve hacimlerden kaçınılarak tasarlanacaktır.
 2. Yerleşim biriminin açık ve kapalı bölümleri olacaktır. Kapalı bölümlerde metrekareden azami şekilde yararlanılarak tasarlanmış iki yatak odası, bir ortak salon, açık mutfak, yatak odalarından ayrı ayrı girilebilen bir banyo ve iki ayrı tuvalet bulunacaktır.
 3. Açık birimler ise kolayca erişilebilir, ferahlık duygusu verecek, fakat o evde yaşayana da, komşularına da hiç zorluk çıkarmayacak şekilde tasarlanacaktır.
 4. Kapalı ve açık bölümler, başta düşmeler olmak üzere her türlü ev kazasını minimum düzeye indirecek şekilde, ileri yaşta görme ve işitme duyularında kısıtlamalar olabileceği, ayrıca hareket kabiliyetinin azalabileceği dikkate alınarak tasarlanacaktır. Birimler tekerlekli sandalye kullanımına engel olmayacak şekilde düzenlenecektir.
 5. Yerleşim yerleri birbirden uzak, bahçe içinde evler olarak değil, yakın komşuluğa izin verecek gruplar halinde, ve  bitişik olacak şekilde tasarlanacaktır. Böyle bir yerleşim, ileri yaşta çok önemli olan güvenlik ihtiyacına uygun olduğu gibi, hizmetlerin kolay ve etkili biçimde sunulmasını sağlayacaktır.
 6. Başlangıçtan bu yana yapılan görüşme, tartışma ve değerlendirmeler ışığında, 65 – 70 yaş ve üzeri kişiler için, olanaklarımız ölçüsünde, ortak yaşam ve aktivite alanlarının çok ve çeşitli olduğu bir KÖY hayal etmekteyiz. Canlı, hareketli ve verimli bir orta yaş sonrası için, konut içi kadar, sosyal hareketliliğin yüksek olduğu, ortak tesis, hobi merkezi gibi alanlara da önem vermeliyiz. Sosyal etkinlikler için tasarlanmış, lokal, gösteri vb. oyun alanlarında, yaşamımızı daha çekici ve aktif hale getirmeliyiz, diye düşünüyoruz.

(6)    Sonuç olarak:

 1. İmar işlemlerinin önümüzdeki bir – iki ay içinde tamamlanmasının ardından çok yoğun bir proje hazırlığı dönemine gireceğiz. Proje hazırlığına yönelik faaliyet planımızı da kısa süre içinde sizlerle paylaşacağız.
 2. Mimar ve mühendis ortaklarımızın bugüne kadarki katkılarını şükranla karşılıyoruz. Ancak öyle görünüyor ki zaman planımızı uygulayabilmek için 2010 yılı içinde ve sonrasında bütün ortaklarımızdan şimdikinden daha fazla zihinsel katkı ve gönüllü emek isteyeceğiz.
 3. Kooperatifimizin 14 Mayıs 2011 Cumartesi günü yapılan Yönetim Kurulu toplantısında, kuracağımız       köyde yaşayacak tüm ortaklarımızın, hayatlarının sonuna kadar sıcak ve şevkatli bir aile sorumluluğu içinde yaşatma ilkesine uygun olarak, nasıl bir tıbbi hizmet ve bakım hizmeti organizasyonu gerektiği konusunda hekim ortaklardan görüş isteme kararı almıştır.
Web Design MymensinghPremium WordPress ThemesWeb Development